Novinka na českém trhu: ekologická hmota určená k výrobě bytových dekorací

Počet lidí, kteří se rozhodnou pro vlastnoruční výrobu bytových dekorací, v Česku rapidně stoupá. Proto není divu, že se i nabídka potřeb pro domácí designéry neustále rozšiřuje. Aktuálně se na českém trhu objevila novinka v podobě speciální hmoty, díky které je výroba domácích doplňků zase o něco snazší a rychlejší.

Jesmonite – novinka, která se skvěle hodí k výrobě bytových dekorací, byla původně určena pro stavební průmysl. Jedná se o velmi často využívanou alternativu sádry, terakoty, kamene, kovu, dřeva nebo betonu. V roce 2017 byl Jesmonite vyhlášen materiálem roku na věhlasné britské výstavě London Design Fair. „Jesmonite pochází z Velké Británie, kde byl před více než 30 lety vynalezen jako lehčí alternativa betonu. Kromě stavebnictví, pro které se primárně používá dodnes, se používá také ve scénografii – na výrobu kulis pro film i divadlo, ale také jako základní materiál pro výrobu scenérií zábavních parků. Díky tomu, že se jedná o extrémně přizpůsobivý materiál, našel velmi rychle využití i mimo stavařské firmy. Zalíbení v něm našli tvůrci bytových dekorací po celém světě a nyní se konečně dostal i na český trh,“ přiblížil využití unikátní hmoty Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků. Společnost je prvním a prozatím jediným oficiálním distributorem hmoty Jesmonite v Česku.

V posledních letech získává hmota na popularitě mezi designéry bytového vybavení a doplňků, ale i domácími hobby tvůrci. „Jedná se o ekologickou licí pryskyřici, se kterou snadno vyrobíte zajímavé dekorace v moderním minimalistickém i skandinávském stylu. Vyrábí se z něj například svítidla, mísy, květináče, ale také drobné dekorace. S Jesmonite tvůrci velmi snadno dosáhnou trendy terrazzo efektu, mramorování nebo color blockingu – kombinování kontrastních barev,“ popsal Martin Stibor.

Jednou z velmi oblíbených technik pro výrobu bytových doplňků je odlévání. K tomu domácí designéři prozatím nejvíce využívali křišťálovou pryskyřici. Té se práce s novou hmotou velmi podobá, nese s sebou ale řadu výhod. Z vizuálního hlediska se jednoznačně liší průhledností. Pryskyřici je možné obarvit pomocí pudrů, aby byla neprůhledná. Jesmonite se dá obarvit také, ale vždy zůstane neprůhledný, vzhledem se podobá sádrovému odlitku. Rozdíl je také ve výrobě, kdy se Jesmonite skládá z tekuté a sypké složky a po smíchání obou složek má konzistenci podobnou těstu na palačinky, vždy se odlévá do silikonové formy. Oproti křišťálové pryskyřici výrazně rychleji schne – výrobek je možné z formy vyndat už za hodinu. Navíc je zcela bez zápachu a pracovní místo nezůstává ulepené,“ vyjmenovala Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz.

Kromě toho, že je hmota rychletvrdnoucí, nelepí a je bez zápachu, je také ekologická. „Základem jsou, na rozdíl od křišťálové pryskyřice, složky na vodní bázi. Přebytečnou hmotu před ztvrdnutím je možné bez obav rozmýt a vypustit do odpadu. Druhou možností je si zbytky hmoty, které před úplným zatvrdnutím nalámete na drobné kousky, schovat a následně využít pro oblíbený terrazzo efekt. Aby byl výrobek dobře chráněný, nejen proti vlhkosti, doporučujeme ho po finálních úpravách natřít tmelicím zátěrem neboli sealerem,“ poradila Zuzana Dobšíčková.