Krajem Antonína Dvořáka: Putování Kladenskem a Slánskem po stopách hudebního génia

Kladensko a Slánsko nejsou jen průmyslovými regiony, ale také krajinou, která inspirovala jednoho z největších hudebních skladatelů světa – Antonína Dvořáka. Objevte místa, která formovala génia české hudby. Vydejte se na cestu po stopách jeho života, navštivte místa, která ovlivnila jeho tvorbu, a nechte se unést melodiemi, které i dnes obdivují lidé po celém světě.

Rodný dům skladatele v Nelahozevsi

Putování nemůže začít nikde jinde než v Nelahozevsi, malebné obci na břehu Vltavy. Právě tady se v domě, který sloužil jako hostinec a řeznictví, narodil 8. září roku 1841 nejslavnější český skladatel Antonín Dvořák. Jeho táta, strýc i další příbuzní patřili k vyhledávaným lidovým muzikantům a Antonín se k nim brzy připojil. Nebýt ale vzdělaných vesnických učitelů, stal by se i přes své nadání řezníkem, jak kázala rodinná tradice. Osud to ale naštěstí zařídil jinak. Dnes funguje Rodný dům Antonína Dvořáka jako muzeum a skladatelův památník. V roce 2019 ho přezala do správy Lobkowicz Collections, o.p.s., která zahájila dlouho očekávanou proměnu v mezinárodní hudební centrum. Po několika letech se komplexní rekonstrukce chýlí ke konci. Na návštěvníky tu čeká inovativní výstava, která představuje prostředí středočeské vesnice z poloviny 19. století, a přenese vás taky tedy do dob, kdy tu malý Anton, jak mu doma říkali, vyrůstal. Speciální audioprůvodce vás seznámí se skladatelovou životní a profesní cestou, která vedla ze skromných poměrů až k celosvětovému úspěchu. Velký důraz je kladen samozřejmě na zvukovou stránku a hudební ukázky. Nedaleko se tyčí Zámek Nelahozeves, jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Projděte si jeho areál v rámci stálé expozice Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů nebo vyrazte na festival Dvořákova hudební Nelahozeves, který si oblíbili milovníci vážné hudby po celém světě.

Dvořákova stezka vás provede okolní krajinou

Milovníci pěších výletů můžou vyrazit na Dvořákovu stezku, která prochází krajinou, kterou skladatel často chodil na návštěvu za příbuznými. Začátek stezky je na nádraží v Kralupech nad Vltavou a dál vás provede přes Hostibejk s novým, odpočinkovým altánem a podél Vltavy k zámku v Nezalohevsi. Odtud cesta pokračuje do obce Hleďsebe a Nové Ouholice, kde na vlakové zastávce končí. Během 8 km dlouhé procházky se dozvíte mnoho zajímavého o geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochraně přírody. Když budete mít štěstí, můžete po cestě zahlédnout kormorány a další vodní ptáky.

Do Zlonic za prvními díly

Část svého mládí strávil Dvořák v nedalekých Zlonicích. Právě jeho pobytu se věnuje zdejší expozice v Památníku Antonína Dvořáka. Ten najdete v budově bývalého špitálu z roku 1745, který nechal postavit hrabě Filip Josef Kinský. Seznámíte se tu s životem a dílem slavného skladatele, prohlédnete si předměty z jeho osobního vlastnictví, které památníku věnoval Dvořákův syn Otakar, a nahlédnete do partitur raných Dvořákových děl. Nechybí ani připomínka dalších osobností české vážné hudby a kultury, které se ve Zlonicích narodily nebo k nim mají nějaký vztah. Jde třeba o Dvořákova učitele Antonína Liehmanna nebo hudebního skladatele, cestovatele a mořeplavce Eduarda Ingriše. Pokud jste stejně jako Antonín Dvořák fanoušci železnice, nesmíte vynechat ani zdejší Železniční muzeum. K vidění tu mají třeba cukrovarské lokomotivy, nákladní vozy nebo zařízení průmyslových malodráh. Do regionu se Dvořák vracel i v dospělosti, když byl už uznávaným umělcem. Se svými kolegy tu uspořádal tři koncerty, ve Velvarech, Slaném a v Kladně. Tady, v blízkosti divadla, si můžete odpočinout ve Dvořákových sadech. Nevšední atmosféru uprostřed města tvoří kromě vzrostlých stromů i pomníky Antonína Dvořáka a jeho matky, která tu byla pochována.

Více tipů na výlety na www.kladensko-slansko.cz