Každá pokožka je krásná - známé influencerky sdílí své intimní příběhy kůže

Ženy čelí v dnešní době velkému tlaku na to, aby byly dokonalé a splňovaly leckdy nesplnitelné ideály krásy. Většina z nich se kvůli všudypřítomně propagovanému ideálu cítí nejistě a bojuje se sebepřijetím, a to už od útlého věku. Značka Gillette Venus stojí za každou ženou, bez ohledu na vzhled, tvar těla či pokožku - protože každá žena je krásná taková, jaká je a každá by se měla cítit „ve své kůži“. Proto se Gillette Venus spojila se známými českými influencerkami a v nové kampani společně vyzývají k sebelásce a přijetí naší pokožky takové, jaká je. V osvětové kampani s názvem Na vlastní kůži vyzvala značka české ambasadorky, aby představily své silné stránky a podělily se o náročné příběhy, které se do jejich kůže vepsaly. Kampaň odstartuje výstavou intimních fotografií s příběhy jednotlivých žen a dívek a bude k vidění do 9. května odpoledne u restaurace Nebozízek na pražském Petříně.

O své příběhy se podělila například Týnuš Třešničková, jejíž kůže nese známky popálenin, Lucie Levá, jejíž tělo zdobí jizva po onkologické léčbě, zakladatelka projektu Tělo s příběhem Kateřina Kopicová, do jejíž kůže se vepsalo příběh mateřství, Nikol Znášková, která se potýká s akné, nebo Klára Černá, které po kůži kreslí nemoc jménem vitiligo. V neposlední řadě se o své příběhy podělí i slavná rapperka Sharlota, která se skrze svou kůži vyjadřuje pomocí tetování, plus size fotomodelka Anna Krátošková nebo Inka Teschinská, která kráčí životem s atopickým ekzémem. Svým zapojením vyjádřily důvěru ke značce Gillette Venus a produktu, kterému věří a používají ho #NaVlastniKuzi.

Zažijte to #NaVlastniKuzi

Značka Gillette Venus spojila síly se skupinkou dívek a žen se silnými životními příběhy, které se podepsaly na jejich kůži a společně se rozhodly uspořádat osvětovou kampaň a fotografickou výstavu, která bude pro veřejnost přístupná do 9. května odpoledne před restaurací Nebozízek na Petříně.

Značka Gillette Venus se touto výstavou snaží bojovat proti nereálnému ideálu krásy, který je prezentován nejenom v médiích, ale i na sociálních sítích, a společně s vybranými ženami poukázat na to, že každá pokožka je krásná. A že pokožka každého z nás si na sobě nese svůj vlastní příběh, zážitky a vzpomínky toho, co jsme si zažili na vlastní kůži.

Týnuš Třešničková: „Moje jizvy jsou pro mě připomínkou toho, co jsem zvládla překonat.“

Příběh známé influencerky Týnuš Třešničkové se začal psát ve chvíli, kdy společně s přítelem zamířila na dovolené v Turecku do vyhlášené restaurace: „Myslela jsem si, že si užiji hezký večer v luxusní restauraci. Místo toho se mi ten večer stal osudným a kvůli nesprávné manipulaci jednoho z barmanů vybuchl přímo přede mnou kanystr s hořlavinou. Utrpěla jsem popáleniny 2. a 3. stupně na 35 % těla, hlavně na dekoltu, rukou a také obličeji. Strávila jsem pak 8 měsíců v nemocnici, kde jsem téměř každý den musela snášet bolestivé převazy. Naštěstí jsem byla ve skvělé péči a vše se zahojilo. Kůže se ale při takto rozsáhlém popálení neumí plně obnovit, a tak mám na popálených místech jizvy. Ty jsou pro mě ale památkou toho, jak jsem silná, a že jsem zvládla překonat takto náročnou situaci. Jizvy už jsou mojí součástí a já je beru jako svou výjimečnost, kterou jsem se naučila mít ráda.”

A jak se Týnuš se svým novým vzhledem vyrovnávala? „Cesta za sebepřijetím pro mě ale nebyla jako lusknutím prstu. Musela jsem pracovat sama se sebou a v hlavě si vše srovnat tak, abych se i já cítila lépe. Byla jsem ale ráda, že jsem konečně doma mezi svými nejbližšími a že je po všem. Pracovala jsem sama se sebou a snažila jsem se se svým novým vzhledem vyrovnat. Chtělo to čas. Postupně jsem se naučila svůj nový vzhled přijmout a dnes ho beru jako vzpomínku na to, co jsem prožila, že jsem to zvládla a jsem tady. Můj vzhled se sice změnil, ale pořád jsem zdravá a mohu si užívat života – změnila se jen estetická stránka. Když se dnes podívám na někoho, kdo s něčím bojuje, vím, že je to uvnitř silný člověk a o to víc na něj nahlížím jinak. Je normální mít dny, kdy se nelíbíme sami sobě, ale člověk by se měl soustředit více na člověka jako celek než jen na estetično,“ popisuje Týna.

Sharlota: „Díky tetování se cítím kompletní.“

Slavná česká rapperka Sharlota je známá nejen svými písničkami, ale vyniká i tím, že je její kůže na rukou a nohou výrazně potetovaná. Sharlota vysvětluje, proč se rozhodla tetovat a co pro ni tetování znamená: „Ačkoliv byli moji oba rodiče dost potetovaní, mě tetování nikdy nelákalo. Začala jsem s ním až v osmnácti, kdy jsem si nechala vytetovat „obrázek“, který souvisel s mou mladší sestřičkou a naším tehdy komplikovaným vztahem. Postupně jsem si nechala potetovat obě ruce i nohy. Když jsem s tetováním začala, lidem nejdříve vadil styl mých kérek a říkali mi, že jsem si jako mladá hezká holka zničila život. Mě ale tetování obohatilo – podtrhlo moji osobnost i charakter. Díky tetování se cítím ve svém těle lépe. Dřív jsem třeba vůbec nechtěla nosit krátké sukně nebo kraťásky. No a dneska? Vezmu si je s radostí. Tetování pro mě není jen formou sebevyjádření, ale dodalo mi i sebevědomí a větší pocit komfortu ve svém vlastním těle. Už si bez něj svůj život nedokážu představit.“

Ačkoliv jsou pro Sharlotu její tetování důležitá, jak sama říká, téměř celý život čelila předsudkům kvůli svému vzhledu: „Na první pohled by si kdekdo mohl myslet, že člověk nemůže mít problém se svým tělem či kůží. Opak je ale pravdou. S předsudky jsem se setkávala od útlého věku. Nejdříve kvůli vystouplým žebrům, potom kvůli akné nebo odstátým uším. Když jsem začala hodně cvičit a nabírat svaly, lidi zajímalo, proč jsem přibrala a nerozlišovali, že to není tuk, ale svaly. Největší šikana ale přišla až s tetováním. Denně se dodnes setkávám s otřesnými komentáři na to, jak vypadám. Hlavně v létě. Lidé mnou opovrhují. V obchodech mi neustále stojí za zády ostraha. V MHD si od vás lidé odsedávají jen kvůli těm obrázkům, které zdobí vaše tělo. Jako by měl snad člověk kvůli nim menší hodnotu a automaticky se stal záporákem. Já jsem ale za tyhle své malůvky ráda. Dodaly mi sebevědomí a cítím se díky nim svá a jedinečná. Nesoudím lidi podle vzhledu a snažím se ke každému chovat tak, jak bych si přála, aby se oni chovali ke mně.“

Lucie Levá: „Svoje jizvy miluju. Připomínají mi, že kdybych je neměla, nebyla bych tu.“

Příběh Lucie Levé, jejíž tělo zdobí jizvy, odstartoval kvůli zjištění zdrcující diagnózy: „Svět se mi vzhůru nohama otočil před třemi lety. Nějakou dobu mě trápily zdravotní potíže a po dlouhém hledání mi lékaři sdělili diagnózu - rakovinu tlustého střeva s metastázemi v játrech. Čekala mě náročná léčba, během které jsem třičtvrtě roku strávila chemoterapiemi a mezitím podstoupila operaci střev a jater. Rakovinu se mi podařilo porazit. Jako památku na tuto životní etapu mám jizvy, které zdobí mé břicho. Jizvy neberu jako nepřítele, ale symbolizují pro mě celou cestu k uzdravení. Vím, že nebýt jizev, tak už tady nejsem. Moje jizvy tak pro mě znamenají naději na život. A naději na to, že bude líp.“

Kromě jizev, které zdobí Luciino břicho, se ale musela známá fotografka vypořádávat i s nepříjemnými kožními projevy: „V průběhu léčby rakoviny mě čekalo další nepříjemné překvapení. A to vyrážka, která se objevila v reakci na léčbu. Měla jsem osypané celé tělo a neustále se objevovaly nové a nové pupínky. Na hlavě, obličeji, rukou, nohou. Zkrátka všude. Bála jsem se, že moje kůže už nikdy nebude vypadat jako dřív. Vyrážka nakonec zmizela, ale i kdyby nezmizela, vím, že bych se ji naučila mít časem ráda. Stejně jako svoje jizvy. Každá pokožka je totiž krásná.“

Kateřina Kopicová: „Mateřství změnilo moji kůži. Myslela jsem si, že jsem jediná.“

Kateřina Kopicová si největší změnou své pokožky prošla v době, kdy byla těhotná a čekala svého prvního synka. Na jejím těle se začaly objevovat rozsáhlé strie: „Už v těhotenství jsem si myslela, že jsem snad jediná, které se tohle stalo, a tak jsem začala hledat na internetu nějakou podporu. Našla jsem ji v zahraničí, ale na českém internetu to bylo skoro neexistující téma. Vyšla jsem proto ze své komfortní zóny, vyfotila své popraskané těhotenské břicho a čekala, jestli se ozve někdo, kdo má na své kůži vepsaný podobný příběh jako já. Potřebovala jsem prostě vědět, že nejsem jediná. Ozvala se mi opravdu spousta maminek! A stejně jako já byly moc rády, když zjistily, že v tom také nejsou samy. Uvědomila jsem si, že to opravdu není nic neobvyklého, jen se o tom prostě nemluví. Ženy své strie, vytahaná bříška a povolenou kůži skrývají i před vlastní rodinou a kvůli tomu má většina z nás pocit, že je vzhled jejich břicha po porodu ojedinělý případ. Proto jsem se rozhodla, že založím stránku, projekt, kde toto téma otevřu a díky sdílení budeme podporovat jedna druhou, abychom se my ženy přijaly takové, jaké jsme.”

Nikola Znášková: „Nemít pleť bez chyby je v pořádku.

Nikola Znášková je mladá silná žena, která se do kampaně zapojila díky projektu Tělo s příběhem. Potýká se s dlouholetým akné: „Akné mě provází zhruba od 11 let. Myslela jsem si, že s věkem se to zlepší. Dnes vidím, že to byla naivní představa. Je mi 24 let a akné je stále se mnou. V průběhu dospívání se mi problém s pletí hodně podepsal na sebevědomí a na tom, jak vnímám samu sebe dodnes. V nejhorších obdobích jsem se vyhýbala focení, někdy jsem se záměrně stranila společnosti. Oční kontakt byl neskutečný problém. Nemyslela jsem na nic jiného než na to, jak odpudivá musím pro ostatní být. Kromě obličeje postihlo akné i má záda. Občas jsem se budila bolestí. Postupně jsem se ale vyrovnala s tím, že moje pleť není bez chyby, což je úplně v pořádku. Akné je složité v tom, že někdy je možné ho ovlivnit a jindy jsou jeho projevy téměř mimo vaši kontrolu. Hodně mi pomáhá, když vidím progresy u ostatních a hlavně pocit, že v tom člověk není sám. Sdílení s ostatními je hojivé. Hlavně pro naši duši.”

Klára Černá: „Na své flíčky jsem pyšná. Jsou mojí součástí.“

Klára Černá je další silná mladá žena, která se do kampaně zapojila díky projektu Tělo s příběhem. Klářina pokožka nese známky onemocnění jménem vitiligo: „Do mojí kůže se vepsal příběh jménem vitiligo. Vitiligo je neinfekční kožní porucha, kdy dochází ke ztrátě buněk tvořících kožní pigment. Projevuje se tak, že na kůži vznikají světlé skvrnky, které mají nepravidelný tvar. První flíčky se mi začaly objevovat před dvěma lety. Nejprve šlo o nepatrné skvrnky v oblasti hrudníku. Ty se mi pak postupně rozrostly na záda, ramena a hrudník. Nejdřív jsem se za svoje flíčky styděla, zakrývala je a bála se, že je někdo uvidí. Často jsem i slýchala, že bych si je měla zakrývat make-upem. V tu chvíli mi ale došlo, že na svém těle nosím něco vzácného a originálního. Dnes jsem na své flíčky pyšná a ukázat je se nebojím.“

Anna Krátošková: „Snažím se bourat tabu. I modelka může mít celulitidu a pár kilo navíc.“

Anna Krátošková je česká plus size fotomodelka. Její kůži zdobí strie, celulitida a tetování. Právě kvůli svému vzhledu a kůži se Anna setkávala s drsnou kritikou. Anna si ale z kritiky nic nedělala a rozhodla se jít za svým snem bez ohledu na názory ostatních: „Když jsem dříve někomu řekla, že budu dělat fotomodelku, vysmál se mi. „Copak je někdo zvědavý na tlustý holky? Takové určitě nehledají.” Já jsem si ale nenechala svůj sen zkazit zastaralými názory. Protože ano, někdo je zvědavý. A víte, kdo nejvíc? Přesně ty ženy, které potřebují vidět, že mít kilčo navíc je normální, že mít široké boky a silná stehna je normální, nebo že mít strie a celulitidu je normální. Spousta lidí si stále myslí, že mít celulitidu a strie je tabu, o kterém se nesmí vědět. A já se snažím svými fotkami tato tabu bourat. Protože mít strie i celulitidu je úplně normální.“

Inka Teschinská: „Kráčím životem s atopickým ekzémem. Naučila jsem se ho přijmout.“

Inka Teschinská, zakladatelka projektu (A)top život, se celý život potýká s atopickým ekzémem: „Atopický ekzém mám od útlého dětství. Nejranější vzpomínky na něj mám z fotek nebo z maminčina vyprávění. Když jsem byla menší, děti se mě kvůli ekzému štítily. V pubertě a během dospívání jsem se za ekzém styděla, protože jsem se ráda líčila, oblékala a chtěla jsem se líbit. Ekzém pro mě byl vadou na kráse. Bylo mi nepříjemné držet se v MHD tyče nebo podávat neznámým lidem ruku. Člověk si ale musí sáhnout na dno, aby se od něj mohl potom odrazit. S atopickým ekzémem jsem se postupně vyrovnala a nyní spolu žijeme v míru. Některá období jsou horší, jiná lepší. Ale má kůže je pro mě krásná bez ohledu na to, jak zrovna vypadá.“

Jak však sama dodává, díky atopickému ekzému se jí podařilo vybudovat komunitu plnou úžasných lidí, kteří se navzájem motivují a sdílejí své radosti i starosti: „Protože jsem chtěla pomoci lidem s podobným osudem, bořit mýty a šířit povědomí o atopickém ekzému, založila jsem v říjnu 2020 komunitu (A)top život. Když jsem komunitu zakládala, měla jsem silné projevy ekzému na 90 % těla a cítila jsem se tehdy sama, nepochopená a psychicky na dně. Díky komunitě jsem nejen mohla sdílet své trápení, ale hlavně jsem zjistila, že nejsem sama. V naší komunitě se snažíme ulevit trápení ostatních atopiků, motivovat se navzájem a šířit pozitivní pohled na onemocnění i na život. Společně jsme totiž silnější.“

Jakub Grabmüller, Brand Manager Gillette Venus pro střední Evropu, k nové osvětové kampani dodává: „Velice mě těší, že se nám v Procter & Gamble podařilo navázat spolupráci s těmito skvělými ženami a společně můžeme šířit osvětu v oblasti skin positivity. Příběhy, které sdílí každá z vybraných žen, jsou velmi silné a intimní. Naše značka si je jistá, že žen s podobnými příběhy, které si prožily doslova na vlastní kůži, je mnohem více. Každá pokožka si nese nějaký ten vlastní příběh – pro někoho je to připomínka toho, že překonal náročnou životní situaci, pro jiného zase prostředek k vlastnímu sebevyjádření. Věřím, že se nám díky kampani a výstavě podaří tuto myšlenku rozšířit a vyvolat diskusi o tom, která pokožka je krásná – protože každá! Doufám, že naše výstava zaujme co nejvíce lidí a povzbudí je k sebelásce a sebepřijetí.“