Lenka Dusilová s big bandem Cotatcha Orchestra poprvé naživo 9. října v Brně

Zpěvačka a hudebnice Lenka Dusilová vystoupí poprvé v České republice naživo s big bandem Cotatcha Orchestra 9. října v brněnském Divadle Husa na provázku. Devítinásobná držitelka Ceny Anděl a šestnáctičlenné těleso pod vedením trumpetisty Jiřího Kotači představí v premiéře jak autorské novinky napsané přímo pro tento společný projekt, tak i některé skladby z oceňovaného alba Bigbandová elektronika. „Nepochybuji, že to bude masakr,” říká Lenka Dusilová před koncertem, na kterém se propojí její zpěv, živá elektronika a jazz. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut. Více informací na http://cotatchaorchestra.cz/.

„Cotatcha Orchestra je současný, velice svěží big band s velkou hráčskou erudicí, silným původním repertoárem a rádi koketují s elektronikou. Mají touhu překračovat klasický žánr a to je pro mě velmi přitažlivé,” říká na úvod Lenka Dusilová a pokračuje: „Spolupráce s nimi mi dává možnost spojit můj hlas a energii s krásnou barvou dechů a celým hudebním tělem big bandu. Bonusem je vložená důvěra, že můžu částečně být i u prvopočátku některých společných skladeb, které vznikly při společné live session s Jiřím Kotačou a Martinem Konvičkou v loňském roce. Jsem zvědavá, v jaké kompozice se některé hudební nápady a fráze promění a jak to celé bude ve výsledku znít. Nepochybuji, že to bude masakr.” Jiří Kotača rád komplimenty vrací: „Lenka patří k nejzajímavějším hudebnicím na české scéně. Moc se mi na ní líbí její žánrová otevřenost a to, že ´nezamrzla´ v jednom stylu, ale hudebně se neustále vyvíjí. Rád pracuji s tak inspirativními muzikanty.”

Na koncertě v Brně zazní nové skladby, které jsou výsledkem společné tvorby. Základní nápady pochází z jam session Lenky Dusilové, pianisty Martina Konvičky a trumpetisty a bandleadera Jiřího Kotači. Oba se pak postarali o dokončení kompozic a aranžmá pro celý orchestr. „Zazní několik čerstvých novinek, které vznikly přímo pro tento projekt a také některé skladby z desky Bigbandová elektronika. Mimo jiné i Billy's Pilgrimage, singl, v němž se s námi Lenka poprvé představila. Lenka bude především zpívat, ale taky trochu hrát na kytaru,” přibližuje unikátní vystoupení Jiří Kotača.

Big band Cotatcha Orchestra známý svými originálními projekty začal spolupráci s Lenkou Dusilovou na oceňovaném debutu Bigbandová elektronika, který získal nominaci na Cenu Anděl 2020 a vyhrál anketu Česká jazzová sklizeň. Nápad spolupracovat s Lenkou dostal Jiří Kotača v roce 2018, když čekal v jedné rižské kavárně na zkoušku s Euroradio Jazz Orchestra. „Baví mě překračovat žánry a chtěl jsem některý z projektů posunout trošku jinam mimo běžné škatulky jazzu. Přišlo mi, že Lenka má ráda podobnou hudbu a její hlas jsem si dobře dokázal představit v naší vlastní tvorbě, což se myslím potvrdilo už při první spolupráci. Chtěl jsem také do vlastní tvorby přidat zpěv, který tam dobře zapadne a to se myslím povedlo. Rádi si hrajeme se zvukem a elektronikou, to je také důležité pojítko,” vysvětluje Jiří Kotača důvody, proč se na Lenku Dusilovou obrátil. „Před třemi lety mě oslovil Jiří Kotača s tím, že má rád moji hudební energii a že by se mu líbilo propojit mě s hudebním světem Cotatcha Orchestra. Byla to pro mě hodně velká poklona. Je to velká výzva, jde o úžasné hudebníky se s svou vlastní vizí a pro mě je čest být malou součástí jejich plánu. Taková vzácná nabídka se neodmítá,” dodává Lenka Dusilová. Výsledkem prvního setkání se stalo hostování na albu Bigbandová elektronika ve skladbě Billy's Pilgrimage a hostování na natáčení koncertu pro Českou televizi. „A jelikož zase v zimě 2021 přišla korona, našli jsme čas na společnou jam session, z níž vznikly hudební nápady, které doteď rozvíjíme a píšeme z nich skladby,” dodává Jiří Kotača.

Na otázku, zda se dá výsledná hudba ještě označit jako jazz, Jiří Kotača odpovídá: „Otázkou je, co ještě je a co už není jazzová hudba. Dnes je hrozně těžké škatulkovat. Muzikanti, kteří dělají autorskou tvorbu, která v dnešní době míchá hodně žánrů dohromady, to nemají rádi. To je do značné míry i náš příklad. Ale kdybych měl něco vypíchnout, tak to, že kombinace zvuku big bandu a elektroniky, ať už živé nebo programované, se v českém prostředí nevyskytuje. Rytmicky také čerpáme z různých žánrů - od trapu po disco beat.”

Mezinárodní big band Cotatcha Orchestra založil před šesti lety trumpetista Jiří Kotača s vizí hrát neotřelou a originální bigbandovou hudbu. Kapela má na svém kontě spoustu projektů s tuzemskými i zahraničními umělci jako jsou Lenka Dusilová, Ilja Reijngoud, Mar Vilaseca nebo Daniel Caccia. Jeden z posledních projektů, který vznikl přímo v jádru big bandu - Bigbandová elektronika - se rozhodla kapela natočit na své debutové album, které vydalo americké vydavatelství Parma Recordings. Jedná se o unikátní fúzi autorských skladeb kombinovaných s elektronickou hudbou. Album získalo nominaci na Cenu Anděl a vyhrálo anketu Česká jazzová sklizeň ČRo Jazz za rok 2020.

Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut. Senioři, studenti a děti do 15 let mají výraznou slevu.